menu

Get your dropdown menu: profilki, free stuff: freetems

WIP


           
"BYŁA SOBIE MALUTKA CZAROWNICA , KTÓRA MIAŁA TYLKO 127 LAT, A TO, JAK NA CZAROWNICĘ, JEST NAPRAWDĘ MAŁO."

POWYŻSZY FRAGMENT POCHODZI Z KSIĄŻKI OTFRIED PREUSSLER NA PODSTAWIE KTÓREJ TEATR W GLIWICACH PRZYGOTOWAŁ NIEZWYKŁE PRZEDSTAWIENIE. DZIECI Z GRUP 5 I 6 LATKÓW POD OPIEKĄ PANI MAŁGOSI ŁYSAK I ANNY GIBAS OBEJRZAŁY TO WIDOWISKO 16 I 18 PAŹDZIERNIKA. W SPEKTAKLU PRZENIKAŁY SIĘ SCENY ŻYWEGO PLANU, MASKOWE I LALKOWE. NIC I NIKT NIE BYŁBY W STANIE ODMÓWIĆ MAGII JAKA ZADZIAŁA SIĘ PODCZAS OBECNOŚCI DZIECI W TEATRZE. JA ZE SWEJ STRONY PRAGNĘ JEDNAK DODAĆ, ŻE MOCNIEJSZA MAGIA MIAŁA MIEJSCE PODCZAS CZYTANIA TEJ NIEZWYKŁEJ KSIĄŻKI. STAŁO SIĘ TAK Z PEWNOŚCIĄ ZA POMOCĄ OGROMNEJ WYOBRAŹNI, KTÓRĄ SĄ OBDARZONE DZIECI. CZYTAJMY WIĘC DZIECIOM KSIĄŻKI I CHODŹMY DO TEATRU.


            

   
"JESTEM SOBIE PRZEDSZKOLACZEK NIE GRYMASZĘ I NIE PŁACZĘ...."

NARESZCIE NASZE MALUSZKI PRZESZŁY TRUDNY OKRES ADAPTACYJNY. POD TROSKLIWYM OKIEM PANI GRAŻYNKI, KTÓRA BARDZO DBAŁA O CZAS WSPÓLNIE SPĘDZANY Z DZIEĆMI. STAWIAŁA ROZSĄDNE WYMAGANIA , WPROWADZAŁA HUMOR I UŚMIECH DO CODZIENNYCH SPRAW. OBECNIE MALUSZKI, KTÓRE JUŻ SĄ DZIELNYMI PRZEDSZKOLAKAMI MAJĄ WIĘCEJ RADOSNYCH PRZEŻYĆ DO ZAUWAŻENIA.
 


        
              
                                                                                         UŚMIECH TO JEDYNA RZECZ, KTÓRA SIĘ MNOŻY, GDY SIĘ JĄ DZIELI.

DNIA 05.10.2018 W PIĄTEK OBCHODZILIŚMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ UŚMIECHU. Z TEJ OKAZJI DZIECI Z NASZEGO PRZEDSZKOLA WRAZ Z PERSONELEM PRZESZŁY ULICAMI OSIEDLA, ROZDAJĄC NA PRAWO I LEWO UŚMIECHY. OSOBY, KTÓRE ZNALAZŁY SIĘ W POBLIŻU ROZEŚMIANEJ GROMADKI ZOSTAŁY OBDAROWANE SŁONECZNYM BUZIAKIEM WYKONANYM PRZEZ DZIECI.Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi”.


20 WRZEŚNIA OBCHODZILIŚMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. BYŁ TO BARDZO KOLOROWY DZIEŃ W NASZEJ PLACÓWCE. DZIECI WYPOSAŻONE W BARWNE BALONY PRZESZŁY WESOŁYM KOROWODEM ULICAMI OSIEDLA. DZIECI BYŁY BARDZO PODEKSCYTOWANE RADOSNĄ ATMOSFERĄ A TAKŻE DUŻĄ ILOŚCIĄ UŚMIECHÓW JAKĄ OBDARZYLI NAS PRZECHODNIE.
TEATRZYK W NASZYM PRZEDSZKOLU

W DNIU 13.09.2018 TJ. W CZWARTEK ODWIEDZILI NAS AKTORZY Z NOWEGO SĄCZA Z PRZEDSTAWIENIEM PT. "KRUSZYNKA". DZIECIOM BARDZO PODOBAŁA SIĘ WESOŁA HISTORYJKA O SŁONIU. PUBLICZNOŚĆ W SKUPIENIU WYSŁUCHAŁA BAJECZKI. NA KONIEC DZIECI NAGRODZIŁY AKTORÓW BRAWAMI.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017 /2018

 w grupie 6-latków. W dniu 15 czerwca br. odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste pożegnanie dzieci 6-letnich. Na początku imprezy dzieci pod okiem wychowawczyni Anny Kulczyny zaprezentowały program artystyczny oraz podziękowały wychowawczyni oraz całemu personelowi przedszkola za opiekę i wsparcie w ciągu całego pobytu w przedszkolu
.Pani dyrektor Mariola Jugowiec przeczytała dzieciom bajkę z morałem oraz życzyła samych sukcesów w szkole. 
Rodzice złożyli na ręce wychowawczyni Pani Anny Kulczyny podziękowania za cztery lata opieki, nauki i wychowania ich pociech. 
Po wręczeniu dyplomów ukończenia przedszkola oraz upominków dzieciom wszyscy zasiedli do stołów ze słodkim poczęstunkiem  aby delektować się  ostatnimi chwilami spędzonymi we wspólnym gronie. 

Sala zabaw ALEGRAW dniu 15 czerwca 2018 r. grupy 3-latków oraz 4-latków wybrały się na wycieczkę do sali zabaw przy ul.Chorzowskiej w Gliwicach. Dzieci miały możliwość pobawić się na torze  przeszkód, pozjeżdżać na zjeżdżalni , do dyspozycji miały również  dmuchany zamek, duży  basen  z kulkami oraz huśtawki i tunele. Po dwóch godzinach intensywnej zabawy dzieci bardzo zmęczone ale szczęśliwe wróciły na obiad do przedszkola.  

IV Spartakiada Przedszkolaka

W dniu 9 czerwca br. na stadionie  klubu sportowego "Piast -Gliwice " odbyła się po raz czwarty spartakiada z udziałem dzieci przedszkolnych w wieku lat pięciu. Nasze przedszkole reprezentowała grupa "niedźwiadków" na czele z wychowawczynią Anną Gibas. Nasze wspaniałe przedszkolaki stanęły w szranki z drużynami z dziewiętnastu  gliwickich przedszkoli. Dzielnie walczyły na stadionowej murawie przy ogromnym dopingu  i wsparciu najwierniejszych kibiców czyli rodziców.
Pragniemy donieść że każde dziecko otrzymało medal oraz certyfikat uczestnictwa w Spartakiadzie.
Naszym dzielnym i wysportowanym przedszkolakom serdecznie gratulujemy. 
Dzień Dziecka 

W dniu 5 czerwca br odbyła się w ogrodzie przedszkolnym zabawa z okazji święta dzieci. Imprezę poprowadził wodzirej , który organizował zabawy i tańce dla dzieci. Były  konkursy i zawody zręcznościowe , tańce przy muzycznych hitach , wspólna zabawa w ogrodzie oraz słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci. Jednym słowem całe przedszkole się wspaniale bawiło.Spotkanie z sekretarzem  senatora Pana Krystiana Probierza.


W dniu 30 maja 2018 roku  odbyło się spotkanie z sekretarzem senatora Krystiana Probierza Panem Łukaszem Chmielewskim. Spotkania odbyły się w dwóch placówkach Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 2 w Gliwicach. Spotkanie odbyło się w ramach akcji czytelniczej  pt: Cała Polska czyta dzieciom i my też. Sekretarz Pan Łukasz Chmielewski czytał dzieciom bajki swojego dzieciństwa a następnie uczestniczył z zajęciach  z wykorzystaniem elementów retoryki i wychowania patriotycznego  z dziećmi najstarszej grupy. Na koniec spotkania z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka wszystkie przedszkolaki otrzymały słodki upominek. 

Święto Mamy i Taty.

W dniu 25 maja br. dzieci z grupy   3-latków i 4-latków zaprosiły do przedszkola swoich ukochanych rodziców aby z okazji ich święta podziękować serdecznie za miłość , opiekę i wsparcie .Pod okiem wychowawczyń pilnie od kilku tygodni ćwiczyły repertuar artystyczny. Po wzruszającym występie dzieci wręczyły rodzicom upominki oraz zaprosiły do sal na słodki poczęstunek. 

Przedstawienie "Smerfy' 

W dniu 24 maja 2018 roku przedszkolaki udały się na przedstawienie "Smerfy" do Szkoły Podstawowej nr 5 w Gliwicach. Uczniowie klasy I c zaprezentowały przedstawienie pt: Smerfy . Morał z bajki był taki, iż  dzieciom nie wolno   pod żadnym pozorem otwierać drzwi nieznajomym. 

Stacyjkowo Rudy

przygoda zabawa edukacja

W dniu 22 maja br. grupy 5-latków oraz 6-latków wybrały się na wycieczkę do kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego "Stacyjkowo -Rudy", w którym miały możliwość poszaleć w parku linowym , uczestniczyły w żywej lekcji historii oraz miały możliwość przejazdu kolejką wąskotorową. Kompleks jest jednym z obiektów szlaków zabytków techniki na terenie województwa śląskiego.
Dzień Unii Europejskiej.


W  dniu 17 maja br. w naszym przedszkolu odbył się cykl zajęć o krajach Unii Europejskiej. W tym celu w salach zorganizowane zostały  kąciki tematyczne . W trakcie zajęć dzieci zostały zapoznane z hymnem  Unii Europejskiej , legendą o Europie oraz poznały cechy charakterystyczne  (zabytki, położenie, kultura) poszczególnych krajów należących do Unii Europejskiej. 
Prowadzącymi zajęcia  były : Jolanta Zubala oraz Małgorzata Łysak. Dzień Matki i Ojca

W dniu  18 maja br. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Matki i Ojca . Swoje programy artystyczne przedstawiły dwie grupy : 5-latków oraz 6-latków. Wszystkie dzieci były bardzo przejęte i zaangażowane w występ.Na zakończenie zaśpiewały swoim rodzicom Sto lat. Dzieci wręczyły upominki oraz zaprosiły do sal na słodki poczęstunek. 


 


Legenda o Smoku Wawelskim

W dniu 17 maja br. odwiedzili nasze przedszkole aktorzy ze Studia Teatralnego "Sztuka"z Trzebinii , zaprezentowali dzieciom legendę o Smoku Wawelskim. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przedstawieniu , były bardzo zaangażowane.


Dbamy o naszą planetę.

W dniu 15 maja 2018 roku wszystkie dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w akcji sprzątania świata w ramach święta Dnia Ziemi. Dzieci z ochotą wyruszyły z przedszkola na obchód po najbliższej okolicy uzbrojeni w worki na odpady i z ochotą zabrały się do oczyszczania okolic naszego przedszkola. 
Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, aby miliardy ludzi na świecie pochyliły się nad losem planety, na której żyją. 
Hasłem kampanii Dzień Ziemi w 2018 roku jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. 

Środowiskowy Festyn Rodzinny 

"Razem z rodziną"

W dniu 12 maja 2018 roku odbył się w Zespole Szkolno -Przedszkolnym nr 3 w Gliwicach przy ul.Żwirki i Wigury 85 festyn rodzinny który trwał od godziny 13.00 do 17.00 Organizatorami byli : 
-Zespół Szkół Budowlano -Ceramicznych w Gliwicach;
-Zespół Szkół Samochodowych w Gliwicach;
-Zespół Przedszkoli Miejskich nr 2 w Gliwicach;
-Zespół Szkolno -Przedszkolny nr 3 w Gliwicach.
Jak co roku festyn zgromadził ogromną rzeszę rodziców i dzieci, które miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów a także mogły się zaprezentować swoim bliskim podczas występów artystycznych. 
W tym roku nasze przedszkole reprezentowały dwie grupy przedszkolne.
Grupa 5-latków z wychowawczynią Anną Gibas oraz grupa 6-latków na czele z Anną Kulczyną Grupa 5-latków zaprezentowała taniec w wykonaniu chłopców do utworu "Baby, ach te baby" w aranżacji R.Rynkowskiego oraz A.Zauchy, a dziewczynki zatańczyły taniec do piosenki "Laleczka z saskiej porcelany "w wykonaniu M.Jeżowskiej. 
Grupa 6-latków zaprezentowała taniec  do bardzo znanej melodii  "Zorby"  oraz do utworu Coen'a "Halleluja"
Podczas festynu pieniądze uzyskane ze sprzedaży grochówki i ciast przeznaczono na pomoc dla chorego chłopca Micka Hajdena z IV klasy  ZSP nr 3.
Wszystkim rodzicom , którzy bardzo zaangażowali się w przygotowanie festynu , przynieśli jednorazowe naczynia, sztućce, ciasto oraz inne produkty spożywcze serdecznie dziękujemy. 
  

Wycieczka do Parku linowego dla dzieci w Rudach.

W dniu 10 maja 2018 roku grupy trzylatków oraz czterolatków wraz z wychowawczyniami oraz personelem przedszkola wybrały się na wycieczkę do  Stacyjkowa  , gdzie miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów dla dzieci. Między innymi mogły przejechać się kolejką wąskotorową , pobawić się w parku linowym oraz na placu zabaw, przejść się ścieżką edukacyjną, podziwiać piękno przyrody. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach plastycznych , puszczały bańki, tworzyły dla siebie kolorowe przypinki.   


Wizyta w przedszkolu.
W dniu 27 kwietnia 2018r. (piątek) w nasze przedszkolne progi zawitał gość Pani Magdalena Budny radna Miasta Gliwic. Pani Magdalena spotkała się z naszymi przedszkolakami i czytała książki w ramach projektu "Cała Polska czyta dzieciom i my też". Dla grup młodszych trzy i czterolatków czytała opowiadanie Czesława Janczarskiego pt: Miś Uszatek , dla grup starszych pięcio,sześciolatków fragm. książki pt:Plastusiowy pamiętnik. Dzieci również chętnie odgadywały zagadki oraz wspólnie z Panią Magdaleną Budny recytowały znane przedszkolne rymowanki. Najstarsza grupa przedszkolna wraz z wychowawczynią Anną Kulczyną stworzyła mapę mentalną o naszym mieście .  Ponadto Pani Magdalena przywiozła prezent od Prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, jest to  album Gliwic oraz list do dzieci z naszego przedszkola.  
Bardzo dziękujemy za wizytę.   Spektakl familijny "Ach, jak cudowna jest Panama"


W dniu 24 kwietnia 2018 roku grupa 4-latków wraz z wychowawczynią Małgorzatą Łysak oraz wicedyrektor Renatą Kluską udała się do Teatru Miejskiego na spektakl dla dzieci , który zabrał je w cudowną podróż  do tajemniczej Panamy. Bohaterem spektaklu był miś , który marzył o tym, by odnaleźć Panamę -kraj bananów. Bajka na podstawie książki Janoscha uczy dzieci że zmiany przynoszą zazwyczaj coś dobrego, a także jest to opowieścią o wartości jaką w życiu jest przyjaźń. 
Festiwal Piosenki Przedszkolnej."Na śląską nutę"


W dniu 24 kwietnia 2018 roku dzieci z grupy 6-latków m.in.Natalia Walkowicz, Zosia Razmuk,Bartek Turowski wraz z wychowawczynią Anną Kulczyną wzięły udział w konkursie organizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 20 w Gliwicach przy ul.Pszczyńskiej. Celem konkursu było szerzenie kultury naszego regionu.Dzieci zaprezentowały piosenkę pt: U górnika w doma", wystąpiły w regionalnych strojach śląskich, Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników konkursu. Spieszymy donieść że reprezentanci naszego przedszkola zdobyli w konkursie III miejsce , dzieci otrzymały dyplomy i nagrody .Serdecznie gratulujemy.

Zajęcia biblioteczne w ramach projektu : Cała Polska czyta

 dzieciom i my też.


W dniu 19 kwietnia 2018 roku grupy 4-5 latków udały się do biblioteki dziecięcej w dzielnicy Trynek na lekcję biblioteczną zatytułowaną Czekolada. Dzieci miały możliwość zapoznania się z miejscem, gdzie rośnie kakao, z którego wytwarza się przepyszną czekoladę, dowiedziały się że na świecie produkuje się bardzo wiele rodzajów czekolad. Odbyło się także spotkanie z królem i królową czekolady, a także nie obyło się bez słodkiego ulubionego przez wszystkie dzieci przysmaku -czekolady. Dzieci w ramach spotkania miały też możliwość zapoznania się z procedurą wypożyczania książek.    

  
Konkurs "Bezpieczna wiosna"


W dniu 16.04.2018 roku gościliśmy w naszym przedszkolu policjantów w związku z udziałem grupy 6-latków w trzy etapowym konkursie organizowanym przez III Komisariat Policji w Gliwicach, Przedszkole Miejskie nr 21 oraz Zespół Przedszkoli Miejskich nr 2 ( PM NR 6) w Gliwicach.
Celem spotkania było zaznajomienie dzieci z prawidłowym zachowaniem w przedszkolu, w domu oraz na placu zabaw.Dzieci z grupy 6-latków przeszły pomyślnie I etap konkursu i zakwalifikowały się do II etapu , gratulujemy i trzymamy kciuki. 

Projekt edukacyjny "Cała Polska czyta dzieciom i my też"


W ramach projektu wychowawcy grup zaprosili do przedszkola rodziców dzieci aby poczytały swoim pociechom utwory z ich dzieciństwa. W dniu 13 kwietnia 2018 roku mama Maurycego , Pani Joanna przeczytała bajkę ze swojego dzieciństwa Ireny Kwintowej , legendy o kwiatach pt: Przebiśnieg. Wszystkie dzieci słuchały bajki z dużym zainteresowaniem zwłaszcza Maurycy. Wizyta w bibliotece dziecięcej.W dniu 12 kwietnia grupa 5-latków wybrała się wraz z wychowawczynią do biblioteki dziecięcej znajdującej się w dzielnicy Trynek na lekcję biblioteczną pt: Piegi. Pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom bohaterów literackich , którzy posiadali piegi i rude włosy. Pani Małgosia zapoznała dzieci z następującymi książkami.:Pippi Pończoszanka, Pan Kleks, Ania z Zielonego Wzgórza. Przesłanie zajęcia było następujące : Powinniśmy lubić siebie takim jakim jesteśmy. Wycieczka do Teatru Miejskiego w Gliwicach. W dniu 10 kwietnia 2018 roku grupa 5-latków wraz z wychowawczynią Panią Anną Gibas oraz mamą Julii Lis wybrała się na przedstawienie pt "Dzieci z Bulerbyn" do Teatru Miejskiego. Wyjście poprzedzone było czytaniem przez nauczycielkę książki o tym samym tytule dla zaznajomienia dzieci z treścią przedstawienia. Przedstawienie było bardzo ciekawe.

Projekt edukacyjny "Cała Polska czyta dzieciom i my też"W ramach projektu edukacyjnego w dniu 5 kwietnia br. pani Ania Borecka nasza logopeda czytała dzieciom z grupy 6- latków utwory Juliana Tuwima , dzieci bardzo chętnie słuchały wierszy oraz brały czynny udział w rozmowie na temat treści ciekawych bajek.

Projekt edukacyjny "Cała Polska czyta dzieciom i my też"W dniu 9 kwietnia 2018 roku w ramach projektu "Cała Polska czyta dzieciom" wychowawczyni grupy 6-latków zaprosiła do czytania panią Adę z naszego przedszkola , która przeczytała dzieciom kilka wspaniałych wierszy z bogatego repertuaru Jana Brzechwy.

Pani Adrianna czytała utwory dla dzieci również w grupie 5- latków. 


Projekt edukacyjny "Cała Polska czyta dzieciom"W dniu 5 kwietnia 2018 roku grupy 4 i 5-latków odwiedziły Szkołę Podstawową nr 16 w Gliwicach, byli gośćmi uczniów klasy III którzy dla przedszkolaków czytali książkę pt:Karolcia, następnie zaśpiewali i zaprezentowali taniec do znanego hiszpańskiego przeboju. Kolejnym punktem wizyty w szkole była wizyta w bibliotece szkolnej gdzie pani bibliotekarka opowiedziała o pracy bibliotekarza i bardzo ciekawych zbiorach dostępnych dla uczniów. 


  

Projekt edukacyjny "Cała Polska czyta dzieciom i my też"W dniu 04.04.2018 roku w grupie 6-latków odbyły się zajęcia w ramach programu edukacyjnego. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zaznajomić się z bohaterami  popularnych wierszy i bajek polskich autorów :Juliana Tuwima, Jana Brzechwy. 
Następnie dzieci dowiedziały się jak powstaje książka. Dzieci wypowiadały się na temat powstawania książek.
Nauczycielka  czytała dzieciom wybrane wiersze dla dzieci Juliana Tuwima.
  


Wycieczka edukacyjna do biblioteki.


W dniu  30.03.2018 roku  dzieci z gr. 5 i 6- latków w ramach realizacji projektu edukacyjnego pt: Cała Polska czyta dzieciom i my też" były na wycieczce edukacyjnej w Bibliotece osiedlowej przy ul.Junaków w Gliwicach.

Celem szeroko rozumianej edukacji czytelniczej jest m.in.

 • rozwijanie zainteresowań książką;
 • wzbogacanie zasobu słownictwa dzieci;
 • doskonalenie procesów  koncentracji uwagi i słuchania ze zrozumieniem;
 • poszerzanie wiedzy nt. świata literatury dziecięcej;
 • poznawanie wybranych autorów dla dzieci z literatury polskiej i literatury europejskiej.
          Dzieci podczas wycieczki  miały możliwość m.in:

 • zapoznania się z pomieszczeniami biblioteki  i pracą pani bibliotekarki;
 • poznawania wybranych utworów  literatury dziecięcej dostosowanej do wieku dziecka;
 • poznawania książek jako źródeł informacji;
 • ustalania zasad korzystania z książek i czasopism w bibliotece i w czytelni;
 • słuchania bajek czytanych przez Panią bibliotekarkę. 
Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki, zwłaszcza z możliwości oglądania książek przeznaczonych dla najmłodszych.


                                                                                                     opracowanie: wicedyr.Renata Kluska


Projekt edukacyjny : "Cała Polska czyta dzieciom i my też"W dniu 29 marca 2018 roku odbyły się j.w. kolejne zajęcia w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Cała Polska czyta dzieciom i my też" dla dzieci z grupy 5- latków poprzez wykorzystanie metody aktywizującej "burza mózgów' -dzieci wypowiadały się na temat książek, w zajęciach uczestniczyły  również dzieci z grupy 6-latków. Prowadzenie zajęć Renata Kluska, Anna Kulczyna.

                                                                                            Opracowanie: wicedyr. Renata Kluska 
Wielkanocne tradycje 

- spotkanie przedszkolaków z ZPM 2 - PM NR 25

i uczniów z klasy I Szkoły Podstawowej nr 5 w Gliwicach.
W dniu 27.03.2018 roku w naszym przedszkolu gościliśmy uczniów z klasy I Szkoły Podstawowej nr 5 w Gliwicach.
Uczniowie zaprezentowali dla naszych przedszkolaków spektakl teatralny pt."Wielkanocne tradycje".
Następnie wszyscy , zarówno przedszkolacy jak i uczniowie rozwiązywali zagadki o tematyce związanej ze świętami Wielkiej Nocy i nadejściem wiosny.
Potem był czas przeznaczony na wspólne zabawy , integrujące uczniów (część z nich to nasi absolwenci) i dzieci z grupy 5-latków.
Na zakończenie Pani Ela , wychowawczyni z klasy I-ej czytała dzieciom wybrane utwory J.Brzechwy , nagrodzono ją za to gromkimi brawami.
 Czytanie potraktowaliśmy jako realizację wybranych zapisów z projektu edukacyjnego realizowanego dla naszych przedszkolaków pt:Cała Polska czyta dzieciom i my też "
Jestem przekonana że tego typu spotkania są zarówno dla dzieci jak i uczniów niezapomnianym wrażeniem i przynoszą bardzo dużo obopólnych korzyści. 
Następne spotkanie obu placówek planujemy na przełomie kwietnia i maja br.                                                                              Opracowanie: wicedyr. Renata Kluska


  Witaj Wiosenko !   

  

Przedszkolaki z naszego przedszkola w dniu 21 marca 2018 r. żegnały Marzannę i poszukiwały oznak wiosny. Pani Małgosia przeczytała list od Pani Wiosny a dzieci zapraszały Panią Wiosnę radosnym śpiewem oraz szukaniem oznak nowej pory roku. Dzieci żywo i z uśmiechem na twarzy  uczestniczyły w poszukiwaniach. Na zakończenie tego radosnego dnia, każda z grup już w przedszkolu zrobiła wiosenne drzewo.I  tak do naszego przedszkola zawitała Wiosna.

   


            KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA


NASZE PRZEDSZKOLE BIERZE UDZIAŁ W WOJEWÓDZKIM PROJEKCIE, KTÓRY MA NA CELU PROMOWANIE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA WŚRÓD DZIECI PRZEDSZKOLNYCH. DZIECI UCZESTNICZĄ W ZAJĘCIACH PROWADZONYCH PRZEZ NAUCZYCIELI W KTÓRYCH PORUSZANE SĄ NASTĘPUJĄCE ZAGADNIENIA:
_ PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE
_ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
_ HIGIENA RĄK
_ PROMIENIOWANIE SŁONECZNE
_ RODZAJE DYMÓW ORAZ ICH UNIKANIE


                                                       Teatrzyk Bajkoteka w Krakowa.


15 marca 2018 roku odwiedził nas Teatrzyk z Krakowa który zaprezentował dzieciom bajkę pt: O dziwnym drzewie  i prawdziwej przyjaźni. Dzieci oglądając bajkę o zwierzątkach dowiedziały się jak wielką siłę i moc ma przyjaźń i współpraca. Bardzo aktywnie brały udział w przedstawieniu.Przekonały się , że dzięki współpracy mogą pomóc innym. 

             


                      

ZIMA W OCZACH DZIECKA


DZIECI Z GRUPY 5- LATKÓW POZNAŁY PIOSENKĘ PT."RODZINA BAŁWANKÓW". POTEM USIADŁY I KAŻDY WYKONAŁ PRACĘ PLASTYCZNĄ MAJĄCĄ NA CELU ZILUSTROWANIE TREŚCI PIOSENKI. BASIA BĄK WŁOŻYŁA W SWOJĄ PRACĘ BARDZO WIELE SERCA, PRACY I WYOBRAŹNI. PANI ANIA POSTANOWIŁA WYSŁAĆ PRACĘ BASI NA MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ORGANIZOWANY PRZEZ SZKOŁĘ NR 8 W BOJKOWIE. "ZIMA W OCZACH BASI" ZOSTAŁA DOCENIONA I ZDOBYŁA ONA           1 MIEJSCE. GRATULUJEMY

                             

       

    "Muzyczny poranek"

22 lutego 2018 roku odwiedził nas Pan Bartek muzyk grający na instrumentach perkusyjnych.Zaprezentował dzieciom instrumenty drewniane i metalowe takie jak bongosy, quiro, klawesy, dzwonki chromatyczne oraz wibrafon, który zrobił na dzieciach największe wrażenie. Pan Bartek w bardzo ciekawy sposób przedstawił maluchom zasady działania , sposoby wydobywania dźwięków z tych instrumentów.Zagrał piękne utwory muzyczne zabierając dzieci w świat wyobraźni. Niektóre z naszych pociech miały możliwość zagrania na wibrafonie. Dziękujemy za pokaz i zapraszamy ponownie. 

  

                                                                     

KONKURS PLASTYCZNY

DZIECI Z NASZEGO PRZEDSZKOLA ZAJĘŁY CZOŁOWE MIEJSCA W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM PT. " BOŻONARODZENIOWE DEKORACJE". DZIECI Z GRUPY 4- LATKÓW; MARTA GAMROT I JAKUB KRUPA PRZYGOTOWANE PRZEZ PANIĄ MAŁGORZATĘ ŁYSAK ZAJĘŁY DRUGIE MIEJSCE W W/W KONKURSIE. NATOMIAST DZIECI Z GRUPY 5- LATKÓW; ANTONINA FELDMANN I IGNACY KOWALSKI PRZYGOTOWANE PRZEZ PANIĄ ANNĘ GIBAS ZAJĘŁY ZASZCZYTNE PIERWSZE MIEJSCE. SERDECZNIE GRATULUJEMY  Dzień Babci i Dziadka

14 lutego 2018 roku odbyła się uroczysta Akademia z Okazji Dnia Babci i Dziadka. Swoich ukochanych dziadków na występ artystyczny zaprosiła grupa "Żabki" z wychowawczynią Małgorzatą Łysak. Dzieci zaprezentowały piosenki, tance i wiersze , w które włożyły całe swoje serce i chęci.A później nastąpiła najlepsza część  programu czyli wspólne biesiadowanie przy stole ze słodkościami oraz wręczenie gościom prezentów wykonanych samodzielnie przez dzieci. 
            


 "W karnawale każdy bawi się wspaniale "    


Dnia 13 lutego 2018 roku odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy . Wszystkie dzieci razem z nauczycielkami  uczestniczyli w zabawie prowadzonej przez wodzireja. Były zabawy konkursowe z nagrodami , tańce wspólne i indywidualne każdy błyszczał, gibał się w każdą stronę,  jednym słowem dla każdego coś miłego.  
                     "DOBROĆ DAWANA INNYM ZAWSZE DO NAS POWRACA"

ZAKOŃCZYLIŚMY W NASZYM PRZEDSZKOLU AKCJĘ "GÓRA GROSZA" . CHCIELIBYŚMY SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO ZEBRANIA 362,85 ZŁ. PIENIĄDZE ZOSTAŁY PRZEKAZANE TOWARZYSTWU NASZ DOM. ZA KAŻDY GROSZ DZIĘKUJEMY W IMIENIU DZIECI, KTÓRYM POMOC ZOSTAŁA UDZIELONA.


                                                                                                                      
  „Koziołek Niematołek”

2 LUTEGO (PIĄTEK)


Koziołek Niematołek” – spektakl teatralny, który opowiada o perypetiach znanego wszystkim, sympatycznego koziołka usiłującego dotrzeć do wymarzonego Pacanowa. Tym razem bardzo mądry Koziołek Niematołek, wyrusza w świat, zabierając ze sobą w daleką podróż dzieci. Wyjątkowa inscenizacja, w wykonaniu aktorów ze Studia Teatralnego „KRAK – ART” z Krakowa. TEATRZYK MIAŁY OKAZJĘ OBEJRZEĆ DZIECI Z GRUPY 5- LATKÓW. 


BEZPIECZNE FERIE

DNIA 30.01.2018 NASZE PRZEDSZKOLE ODWIEDZIŁY PANIE ZE STRAŻY MIEJSKIEJ. DZIECI WYSŁUCHAŁY WAŻNYCH INFORMACJI O TYM JAK BEZPIECZNIE BAWIĆ SIĘ PODCZAS FERII. NA KONIEC DZIECI OBEJRZAŁY EDUKACYJNĄ BAJKĘ ORAZ OTRZYMAŁY MAŁY UPOMINEK OD GOŚCI.
      
GRUPA NAJMŁODSZA POD KIERUNKIEM PANI JOLI ZAPREZENTOWAŁA SWÓJ PROGRAM ARTYSTYCZNY DLA SWOICH BABĆ I DZIADKÓW. DNIA 24.01.2017 GOŚCIE PRZYBYLI LICZNIE, ABY ZOBACZYĆ SWOJE WNUCZĘTA JAK PIĘKNIE DLA NICH ZAŚPIEWAJĄ I ZATAŃCZĄ. PO WYSTĘPACH DZIECI WRĘCZYŁY GOŚCIOM PREZENTY I ZAPROSIŁY NA MAŁY POCZĘSTUNEK. 
 


DNIA17.01.2017 R. DZIECI Z GRUP 5 I 6- LATKÓW PRZEDSTAWIŁY SWÓJ PROGRAM ARTYSTYCZNY DLA ZAPROSZONYCH GOŚCI. BABCIE I DZIADKOWIE DZIĘKOWALI DZIECIOM POPRZEZ GROMKIE BRAWA.PO AKADEMII NATOMIAST DZIECI WRĘCZYŁY GOŚCIOM WŁASNORĘCZNIE ZROBIONE PREZENTY I ZAPROSILI NA SŁODKI POCZĘSTUNEK.
         
DZIECI Z GRUPY 5- LATKÓW ODWIEDZIŁY PANIĄ MAŁGOSIĘ W BIBLIOTECE, KTÓRA PRZYGOTOWAŁA DLA NAS BARDZO CIEKAWE ZAJĘCIE O NIEDŹWIEDZIU WOJTKU, KTÓRY BRAŁ UDZIAŁ W DRUGIEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ, TOWARZYSZĄC POLSKIM ŻOŁNIERZOM. NA KONIEC PANI BIBLIOTEKARKA WYPOŻYCZYŁA NAM KSIĄŻKĘ ŁUKASZA WIERZBICKIEGO PT. "DZIADEK I NIEDŹWIADEK". TERAZ WYCHOWAWCZYNI ANNA GIBAS CZYTA DZIECIOM TĄ CIEKAWĄ LEKTURĘ W ODCINKACH.
              


                                      


 DNIA 22.12.2017 ODWIEDZILI NAS PANOWIE ZE STRAŻY MIEJSKIEJ. DZIECI MIAŁY OKAZJĘ WYSŁUCHAĆ BAJKI O SIEDMIU KOZIOŁKACH. POPRZEZ WSPOMNIANĄ BAJKĘ PANOWIE UCZYLI DZIECI ZASAD BEZPIECZEŃSTWA, KTÓRE PRZEDSZKOLACY POWINNI PRZESTRZEGAĆ ZARÓWNO W DOMU JAK I POZA NIM.


  Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
I tego Wam życzymy na nadchodzące świąteczne dni.DNIA 21.07.2017 ROKU W NASZYM PRZEDSZKOLU GRUPY 3,4,5 LATKÓW OBCHODZIŁY PRZEDSZKOLNĄ WIGILIĘ. DZIECI OBEJRZAŁY JASEŁKA PRZYGOTOWANE PRZEZ GRUPĘ 6- LATKÓW. POTEM GRUPY W SWOICH SALACH PODZIELIŁY SIĘ OPŁATKIEM I ZJADŁY UROCZYSTY POSIŁEK. CAŁA UROCZYSTOŚĆ WZBOGACONA BYŁA KOLĘDAMI, KTÓRE DZIECI ŚPIEWAŁY. DUŻĄ NIESPODZIANKĄ BYŁY PREZENTY KTÓRE DZIECI OTRZYMAŁY "OD ANIOŁKA".

   DNIA 15.12.2017 GRUPA PANI ANNY KULCZYNY UDAŁA SIĘ DO GIMNAZJUM PRZY ULICY ASNYKA NA SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE. UCZENNICE KLASY TRZECIEJ PRZYGOTOWAŁY WSPANIAŁE ZABAWY W KTÓRYCH UCZESTNICZYLI NASI PRZEDSZKOLACY. BARDZO JESTEŚMY WDZIĘCZNI UCZENNICOM ORAZ PANI BIBLIOTEKARCE ZA TAK MIŁĄ INICJATYWĘ, KTÓRA PRZYNIOSŁA TYLE RADOŚCI DZIECIOM.


             
"LUDZIE LISTY PISZĄ ZWYKŁE POLECONE...". WZORUJĄC SIĘ NA SŁOWACH TEJ PIOSENKI DZIECI Z GRUPY 5- LATKÓW WYKONAŁY WŁASNORĘCZNIE KARTKI ŚWIĄTECZNE, NASTĘPNIE POPROSIŁY RODZICÓW O KOPERTY ZE ZNACZKIEM ZAADRESOWANE DO BLISKICH DZIECIOM OSÓB TZN. : DO BABĆ, CIOĆ, PRZYJACIÓŁ ITD. DZISIAJ CAŁĄ GRUPĄ WYBRAŁY SIĘ ZE SWOJĄ PANIĄ NA POCZTĘ , ABY JE WYSŁAĆ. MYŚLĘ, ŻE NIE JEDNA OSOBA SIĘ WZRUSZY JAK OTRZYMA TEN LIST.                       


                                                                              
"LULAJŻE JEZUNIU MOJA PEREŁKO, LULAJ ULUBIONE ME PIEŚCIDEŁKO...".


Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA RODZICE DZIECI Z GRUPY 6- LATKÓW MIELI OKAZJĘ OBEJRZEĆ WZRUSZAJĄCE PRZEDSTAWIENIE DOTYCZĄCE ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT. PODNIOSŁY NASTRÓJ SPOWODOWAŁ, ŻE W NIEJEDNYM OKU RODZICA ZAKRĘCIŁA SIĘ ŁZA. PO SKOŃCZONEJ AKADEMII PANI DYREKTOR MARIOLA JUGOWIEC ŻYCZYŁA WSZYSTKIM ZGROMADZONYM WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.
 

ZAWÓD GÓRNIKA JEST ŚCIŚLE ZWIĄZANY ZE ŚLĄSKIEM. MAJĄC TO NA UWADZE NAUCZYCIELE Z PM 25 REGULARNIE ZAPRASZAJĄ PRZEDSTAWICIELI DO NASZEJ PLACÓWKI. DZIECI MOGŁY POSŁUCHAĆ CIEKAWYCH OPOWIEŚCI NASZYCH GOŚCI. DOWIEDZIAŁY SIĘ JAK WYGLĄDA PRACA POD ZIEMIĄ, JAKICH NARZĘDZI W PRACY UŻYWAJĄ A TAKŻE OBEJRZELI STRÓJ ROBOCZY I GALOWY NASZYCH GOŚCI. NA KONIEC DZIECI WRĘCZYŁY GOŚCIOM WŁASNORĘCZNIE ZROBIONE UPOMINKI, A GOŚCIE ZREWANŻOWALI SIĘ SŁODKIM UPOMINKIEM.

          
PIERWSZA GWIAZDKA


PIĘKNY FILM O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ MIAŁY OKAZJĘ OBEJRZEĆ DZIECI Z GRUP 4 I 5 LATKÓW. DLA DZIECI BYŁO TO BARDZO MIŁE I PODNIOSŁE PRZEŻYCIE. NIEMAŁE WRAŻENIE ZROBIŁY NA DZIECIACH PRZEPIĘKNE DEKORACJE, KTÓRE DZIECI MOGŁY PODZIWIAĆ W FORUM.
     
                         "ZAPRASZAMY MIKOŁAJU USIĄDŹ RAZEM Z NAMI I OPOWIEDZ CO PRZYWIOZŁEŚ W WORKU Z PREZENTAMI..."

W ŚRODĘ 06.12.2017 R. NASZE PRZEDSZKOLE ODWIEDZIŁ ŚWIĘTY MIKOŁAJ. OPRÓCZ PREZENTÓW PRZYWIÓZŁ TAKŻE DOBRY HUMOR I WIELE CIEKAWYCH ZABAW DO KTÓRYCH ZAPROSIŁ DZIECI. TEN DZIEŃ DZIECI NA DŁUGO ZAPAMIĘTAJ JAKO CZAS DOBRYCH EMOCJI. NA KONIEC SPOTKANIA KAŻDA GRUPA ZROBIŁA SOBIE PAMIĄTKOWĄ FOTOGRAFIĘ Z MIKUSIEM.

                                   
                                                                                     HOKUS- POKUS CZARY MARY NIECH SPEŁNIĄ SIĘ ANDRZEJKOWE CZARY

DZISIAJ 30.11.2017R. DZIECI Z GRUPY 5- LATKÓW PRZENIOSŁY SIĘ W ŚWIAT MARZEN I FANTAZJI. Z POMOCĄ PEWNEJ ZNAJOMEJ CZAROWNICY UCZESTNICZYŁY W WIELU WESOŁYCH  WRÓŻBACH I ZABAWACH. WSZYSTKIE DZIECI WSPANIALE SIĘ BAWIŁY. NO MOŻE MICHAŁ BYŁ NIECO NIEZADOWOLONY , BO Z WRÓŻBY WYSZŁO MU, ŻE W PRZYSZŁOŚCI ZOSTANIE KUCHARZEM, A ON MARZY O KARIERZE PIŁKARZA.

                
  Góra Grosza

Co roku, na przełomie  listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pn. Góra Grosza.
Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
Uczniowie i przedszkolaki  nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

OSOBAMI ODPOWIEDZIALNYMI ZA POSEGREGOWANIE, PRZELICZENIE ORAZ WYSŁANIE POD WSKAZANY ADRES PIENIĘDZY JEST GRUPA 5- LATKÓW WRAZ Z PANIĄ ANNĄ GIBAS.
                               

                                                                                    
                                                                                                                                                                   


   DNIA 24.11.2017 R. OBCHODZILIŚMY W NASZYM PRZEDSZKOLU "DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA". DZIECI MIAŁY OKAZJĘ UCZESTNICZYĆ W PRZEMARSZU ULICZKAMI OSIEDLA, MACHAJĄC PAPIEROWYMI MISIAMI DO PRZECHODNIÓW. PO POWROCIE CZEKAŁY NA DZIECI KOLEJNE NIESPODZIANKI, PONIEWAŻ PANI ANNA KULCZYNA PRZYGOTOWAŁA DLA DZIECI RÓŻNE ZABAWY ORAZ SŁODKI POCZĘSTUNEK.  


                    


                                  
                                                                                                                                                                
"JESTEM SOBIĘ PRZEDSZKOLACZEK, NIE GRYMASZĘ I NIE PŁACZĘ....

DNIA 15 LISTOPADA W NASZYM PRZEDSZKOLU ODBYŁO SIĘ PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W NAJMŁODSZEJ GRUPIE "JAGÓDKI", GDZIE WYCHOWAWCĄ JEST PANI JOLANTA ZUBALA. DZIECI ZAPREZENTOWAŁY BARDZO CIEKAWY  PROGRAM ARTYSTYCZNY . RODZICE MOGLI PODZIWIAĆ SWOJE POCIECHY PODCZAS DEKLAMOWANIA WIERSZY, ŚPIEWANIA PIOSENEK ORAZ  UROKLIWYCH TAŃCÓW. PO AKADEMII DZIECI ZOSTAŁY OBDAROWANE UPOMINKAMI I DYPLOMAMI, A W SALI CZEKAŁ NA NIE SŁODKI POCZĘSTUNEK.
                                                                                      


     Dnia 26 października nasze przedszkole odwiedzili policjanci tj. mł. asp. Michalina Labusek oraz asp. szt. Mirosław Trojanowski. Policjanci opowiedzieli przedszkolakom o swojej pracy. Pokazali rekwizyty, którymi posługują się na co dzień. Oczywiście był również akcent edukacyjny oraz rozrywkowy. Dzieci w podzięce za bardzo interesujące zajęcie obdarowali gości własnoręcznie zrobionymi laurkami.

                                        

                                                                                


   " MAMY TU ZABAWEK WIELE, RAZEM BAWIĆ SIĘ WESELEJ, BO PRZYJACIÓŁ WIELU MAM.... "

W DOMU JEST WSPANIALE PRZY MAMIE I TACIE, ALE PRZEDSZKOLE DOSTARCZA NAM TYLE POZYTYWNEJ ENERGII, KTÓREJ W DOMU NIE ZNAJDZIEMY. MYŚLĘ , ŻE KAŻDY RODZIC MIAŁBY KŁOPOT ZAPROSIĆ DO DOMU WSZYSTKICH PRZYJACIÓŁ SWOJEGO DZIECKA. DLATEGO W PRZEDSZKOLU ZACIEŚNIAMY SWOJE RELACJĘ Z INNYMI DZIEĆMI BAWIĄC SIĘ TAK WSPANIALE JAK WIDZIMY NA ZAŁĄCZONYCH ZDJĘCIACH .
                                   


                                                                                                                                                                   


CYRK PANA ANDRE

20.10.2017 TJ. W PIĄTEK DO NASZEGO PRZEDSZKOLA ZAWITAŁ KLAUN, KTÓRY ZAPEWNIŁ NASZYM PRZEDSZKOLAKOM WSPANIAŁĄ ROZRYWKĘ. BYŁY PIOSENKI ,TAŃCE, MAGICZNE SZTUCZKI ORAZ WIELE INNYCH JESZCZE ATRAKCJI. DZIECI BARDZO PRZYJEMNIE SPĘDZIŁY CHWILĘ Z NASZYM GOŚCIEM.    


            


          


NIE MA NA ŚWIECIE NIC BARDZIEJ SZCZEREGO OD ŚMIECHU MAŁEGO DZIECKA
DNIA 06.10.2017 OBCHODZILIŚMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ UŚMIECHU. Z TEJ OKAZJI WSZYSTKIE DZIECI Z PRZEDSZKOLA UDAŁY SIĘ NA WESOŁY PRZEMARSZ ULICZKAMI OSIEDLA. DZIECI ROZDAWAŁY WESOŁE BUZIE PRZECHODNIOM ORAZ ŻYCZYŁY IM WIELU POWODÓW DO RADOŚCI. DRUGA CZĘŚĆ UROCZYSTOŚCI  MIAŁA MIEJSCE W PRZEDSZKOLU , GDZIE DZIECI UCZESTNICZYŁY W ZABAWACH INTEGRACYJNYCH ORAZ KONKURSACH.                                                                                                                 


           W DNIU DZISIEJSZYM NASZE PRZEDSZKOLE ODWIEDZIŁA "PANI JESIEŃ" . NOWA PORA ROKU RAZEM ZE WSZYSTKIMI PRZEDSZKOLAKAMI POŻEGNAŁA LATO, A PRZYWITAŁA JESIEŃ. GOŚĆ W SWOIM KOSZU PRZYNIÓSŁ DZIECIOM KOLOROWE LIŚCIE, KASZTANY, ŻOŁĘDZIE, JARZĘBINĘ ORAZ DOBRY HUMOR NA DŁUGIE DESZCZOWE DNI.                          
                                                         
 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA  
DZISIAJ W NASZYM PRZEDSZKOLU OBCHODZILIŚMY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. POGODA NIE DOPISAŁA, WIĘC ZREZYGNOWALIŚMY Z PRZEMARSZU ULICZKAMI OSIEDLA. DZIECI BRAŁY UDZIAŁ W BUDYNKU W RÓŻNYCH KONKURSACH, TAŃCACH Z BALONAMI NA GAZECIE ITP. NIE ZABRAKŁO RÓWNIEŻ SŁODKIEGO AKCENTU.                                      
                                                                    
                                                                                                                                                        GRUPY W PRZEDSZKOLU NR 25:                 


GRUPA "MUCHOMORKI" WYCHOWAWCZYNI: PANI ANNA KULCZYNA 
                      
                                                                                                                                                                 GRUPA "ŻABKI" WYCHOWAWCZYNI: PANI MGR MAŁGORZATA ŁYSAK

                                                                                                                                                                 GRUPA "JAGÓDKI" WYCHOWAWCZYNI: PANI MGR JOLANTA ZUBALA

                                                                                                                                                                GRUPA "NIEDŹWIADKI" WYCHOWAWCZYNI: PANI MGR ANNA GIBAS                                                                                 WITAMY MALUSZKI !!!                                     
                                      


 MAMY KOLEJNY ROK SZKOLNY , NOWE PRZEDSZKOLAKI ZAWITAŁY DO NASZEGO PRZEDSZKOLA. PANI JOLA ZUBALA ICH WYCHOWAWCZYNI ZROBI WSZYSTKO, ABY DZIECI CZUŁY SIĘ U NAS TAK DOBRZE JAK U MAMY. POZDRAWIAMY MALUSZKI I ŻYCZYMY IM SAMYCH MIŁYCH CHWIL SPĘDZONYCH NA DOBREJ ZABAWIE.
Zajęcia w hali sportowej.
Dnia  23. 06. 2017 r.odbyły się ostatnie zajęcia w roku szkolnym 2016/2017 ,w hali sportowej przy ul. Jasnej w Gliwicach. Nasze przedszkolaki mogły się wykazać w grze w szachy. 

                                                                                Opracowanie: Grażyna Ryba  Wycieczka do Smolnicy.

Dnia 22. 06. 2017 r. grupy "Jagódki" i "Muchomory" wybrały się na wycieczkę do Smolnicy.
W programie było między innym przejście ścieżką edukacyjną , spotkanie z leśnikiem, zabawy na placu zabaw a przy okazji zobaczenie wielu ciekawych roślin i zwierząt.

                                                                                Opracowanie: Grażyna Ryba 

       

     
Pożegnanie starszaków.

Dnia 21. 06. 2017 r. odbyła się uroczysta akademia wieńcząca czteroletni okres pobytu dzieci w naszym przedszkolu. Na początku akademii dzieci zaprezentowały program artystyczny i przywitały rodziców i personel przedszkola Polonezem a następnie zaśpiewały piosenki związane tematycznie z Dniem Matki i Ojca oraz pożegnalny utwór. Następnie głos zabrała wychowawczyni Pani Jola Zubala dziękując rodzicom za współpracę. Pani Dyrektor Mariola Jugowiec pożegnała dzieci uroczystą przemową , Pani wicedyrektor podziękowała za przygotowanie dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole oraz życzyła udanego wypoczynku. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Rodzice podziękowali personelowi przedszkola a na koniec zaprosili na słodki poczęstunek.

                                                                            Opracowanie: Grażyna Ryba 


    


Konkurs ogólnomiejski - 13.06.2017 r.

W nawiązaniu do ogólnomiejskiego konkursu dotyczącego bezpieczeństwa i profilaktyki należy podkreślić bardzo  dobre przygotowanie  drużyn biorących  w nim udział.Chęć uczestnictwa zgłosiło 8 drużyn  z przedszkoli oraz zespołów szkolno-przedszkolnych.Dzieci miały możliwość  wykazać się wiedzą  i umiejętnościami w części teoretycznej i praktycznej konkursu. 

Poszczególne konkursy prowadzili:
- nauczycielki Zespołu Przedszkolnego nr 2 : Anna Gibas,Małgorzata Łysak, Małgorzata Radecka.
-funkcjonariusze III Komisariatu Policji w Gliwicach: asp.sztab. Mirosław Trojanowski, st.sierż.Mateusz Piórkowski.
- naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, komisarz Piotr Kraj.

Uczestnicy byli zachwyceni  zarówno tematyką poszczególnych  konkursów jak i postawą osób prowadzących. W skład jury weszli: dyrektor Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 2 pani Mariola Jugowiec, naczelnik Wydziału Drogowego, komisarz  Piotr Kraj oraz kierownik  III Komisariatu  w Gliwicach Piotr Górecki. Wśród zaproszonych gości  byli między innymi  nadkomisarz Marek Słomski - rzecznik prasowy policji w Gliwicach, kierownik III Komisariatu Policji nadkomisarz Dariusz Fuks. Informacje o konkursie i bezpośrednią relację można  było zobaczyć , usłyszeć i przeczytać na stronie facebook Urzędu Miasta  w Gliwicach , Telewizji gliwickiej Imperium, Radiu CCM i Nowinach Gliwickich. 
Na uwagę zasługują  również kąciki  bezpieczeństwa , w których  obecnie są realizowane zajęcia z naszymi przedszkolakami. Twórcą kąciku  w PM Nr 6 była Małgorzata Radecka, a kącika w PM Nr 25 Grażyna Ryba,kącik ten został również poszerzony o kącik zgody autorstwa Anny Kulczyny. 
Jesteśmy przekonani że poprzez realizowanie treści programowych i stałą współpracę z funkcjonariuszami Policji nasze przedszkolaki będą bezpieczne , będą potrafiły  radzić sobie w trudnych sytuacjach. Nie obce im będzie przestrzeganie zasad  fair play w życiu codziennym i znajomość  podstawowych zasad ruchu drogowego.

W imieniu  organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim  osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg konkursu.        

                                                              Opracowanie : Renata Kluska, Mariola Jugowiec
                                                              Zamieściła na stronie: Grażyna Ryba Wizyta aktorów w przedszkolu.

Dnia 08. 06. 2017 r. nasze przedszkole odwiedziły aktorki z Krakowa, które przyjechały z przedstawieniem zatytułowanym  "Bezpieczeństwo". Dzieci mogły utrwalić sobie zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, dowiedzieć się o niebezpieczeństwach wynikających z zabawy z zapałkami , zbytniemu ufaniu obcych ludzi. Aktywnie brały udział w przedstawieniu.

                                                                        Opracowanie: Grażyna Ryba 


    
Wycieczka do ALE GRY

Dnia 06.06.2017r. dzieci z grupy Żabek pojechały na wycieczkę  do sali zabaw  przy ul.Chorzowskiej w Gliwicach. Dzieci spędziły czas bawiąc się w basenie z kulkami, zjeżdżając z dmuchanego zamku. Czas upłynął im bardzo szybko i trzeba było wracać do przedszkola.

                                                                                      Opracowanie: Grażyna Ryba                      
Wizyta w bibliotece 

Dnia 02.06.2017r. dzieci z grupy Żabek odwiedziły bibliotekę aby uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez panią bibliotekarkę. Tematem przewodnim była herbata.
Dzieci miały okazję poznać skąd pochodzi ten od dawna znany napój , zapoznać się z różnymi rodzajami herbaty oraz oczywiście można było ją skosztować.

                                                                               Opracowanie: Grażyna Ryba 

JAKA PIĘKNA JEST PANAMA


DZIECI Z GRUPY "NIEDŹWIADKÓW" DNIA 02.06.2017 WYBRAŁY SIĘ DO TEATRU MUZYCZNEGO W GLIWICACH. MIAŁY OKAZJĘ OBEJRZEĆ PRZEDSTAWIENIE O MISIU I TYGRYSKU, KTÓRZY WYBRALI SIĘ W WIELKĄ PODRÓŻ W POSZUKIWANIU PANAMY. WIDZ MIAŁ WRAŻENIE, ŻE ICH PODRÓŻ BYŁA BEZSENSOWNA, A JEDNAK OKAZAŁO SIĘ ZUPEŁNIE ODWROTNIE. WARTO WYBRAĆ SIĘ W KAŻDĄ PODRÓŻ, BO DZIĘKI TEMU MOŻNA POZNAĆ PRZYJACIÓŁ I ODKRYĆ NOWE MIEJSCA.
                                     
DZIEŃ DZIECKA

DNIA 01.06.2017 W NASZYM PRZEDSZKOLU OD RANA PANOWAŁ RADOSNY NASTRÓJ. DZIECI WIEDZIAŁY, ŻE ZARAZ PO ŚNIADANIU CZEKA ICH WSPANIAŁA ZABAWA. NASZE PRZEDSZKOLE ODWIEDZIŁ MINIONEK WRAZ Z PANIĄ, KTÓRA TEGO DNIA PEŁNIŁA ROLĘ WODZIREJA. BYŁY KONKURSY, ZABAWY, WIELKIE BAŃKI MYDLANE ORAZ RADOSNA DYSKOTEKA. NA KONIEC DNIA KAŻDE DZIECKO Z OKAZJI SWOJEGO ŚWIĘTA OTRZYMAŁO SŁODKI UPOMINEK.


  Dnia 30. 05. 2017 r. wybraliśmy się do sąsiedniego przedszkola przy ul.Młodych Patriotów
do kina sferycznego.

Po przybyciu na miejsce zobaczyliśmy wielką kulę rozłożoną w sali gimnastycznej.
Prowadzący zajęcia zaprosił nas do środka a tam już oglądaliśmy film pt: Polaris o przygodach pingwinka i niedźwiedzia polarnego którzy zbudowali obserwatorium a później statek kosmiczny.Główni bohaterowie zawędrowali aż do Marsa i Saturna ,odkryli że planety są jednocześnie do siebie podobne ,ale mają też wiele różnic. 

                                               Opracowała i zamieściła: Grażyna Ryba

Dobrą praktyką  pedagogiczną naszego zespołu przedszkolnego są zajęcia z obszaru  bezpieczeństwa i profilaktyki realizowane między innymi przez funkcjonariuszy  III Komisariatu Policji w Gliwicach: asp. sztab. Mirosława Trojanowskiego oraz sierż. Mateusza Piórkowskiego.
Na ostatnich zajęciach dzieci miały możliwość zapoznania się z zasadami  udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej . W pierwszej kolejności  poprosić kogoś dorosłego o pomoc lub zadzwonić na numer ratunkowy. Funkcjonariusze  przypomnieli dzieciom numery alarmowe i poinformowali je o tym w jaki sposób należy rozmawiać  z dyspozytorem pogotowia. 
Najważniejsze to : mówić spokojnie i precyzyjnie odpowiadać na pytania.
Następnie dzieci wspólnie z funkcjonariuszami  miały możliwość "udzielania"  pierwszej pomocy -resuscytacji  krążeniowo -oddechowej na fantomach. Dla naszych przedszkolaków najważniejsze  przesłanie brzmi: 
- jeżeli  prawidłowo postąpisz podczas udzielania pierwszej pomocy , to możesz uratować komuś życie. 


                                                            Opracowanie : Renata Kluska, Mariola Jugowiec 
                                        Umieściła na stronie: Grażyna Ryba 


                                                                          Dla kochanej Mamy i  kochanego Taty.Dnia 24. 05. 2017 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Matki i Ojca. Dzieci z grup "Jagódki" oraz "Żabki" zaprosiły rodziców na swój program artystyczny . Grupa "Żabki "zaprezentowała wiersze, piosenki i tańce w pięknych strojach krasnoludków, a grupa "Jagódki " przedstawiła rodzicom inscenizację muzyczną pt: Rodzina. Po występie rodzice zostali zaproszeni do sal , obdarowani prezentami oraz słodkim poczęstunkiem.  

                                                                  Opracowała i zamieściła : Grażyna Ryba

. „ Podarunki dla mamy”
.: Mamo dam ci dziś piękny kwiatek
I wstążkę na dodatek.
Dam ci złoty pierścionek
Na górce mały domek.
Ogródek malowany
Ławkę pod wielkim kasztanem.
I dam ci księżyc wiesz?
I jeszcze........co tylko chcesz.
Bo jestem bardzo bogaty
Dostałem kredki od taty.

W dniu 17.05.2017 r. Dzieci z grup 4 i 5 latków zaprezentowały programy artystyczne przed swoimi Rodzicami. Przedszkolaki deklamowały wiersze, śpiewały piosenki a także przedstawiły ciekawe układy taneczne. Po akademii goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz zostali obdarowani przez swoje dzieci prezentami, które przedszkolaki własnoręcznie wykonały.


 
                                                                                  
 Wycieczka do Twinpigs


Dnia 19.05.2017 r. wszystkie  przedszkolaki oraz personel wraz z kilkoma rodzicami wybrali się na całodniową wycieczkę do Westernowego Parku Rozrywki w Żorach. Różnorodność atrakcji dla małych i dużych była ogromna. Dzieci zwiedzały miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, Dzieci  " zwiedzały " miasteczko wraz z przewodniczką w towarzystwie kowbojów.
Nie zabrakło w nim  placu zabaw dla najmłodszych,dmuchanej zjeżdżalni, wulkanu wspinaczkowego, kuli parowej - czyli kina , w którym dzieci miały możliwość obejrzenia filmu o księżycu. 
Każda grupa zwiedzała miasteczko w swoim tempie i wybierała atrakcje dostosowane do swojego  wieku, tak więc dzieci odwiedziły park linowy, kino 5 D, wioskę indiańską, oglądały kuźnie kowala,pojedynek rewolwerowców oraz miały możliwość strzelania z łuku.  
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  wszyscy wrócili z Twinpigs do naszego przedszkola.  

                                                                                          Opracowała i zamieściła : Grażyna Ryba W dniach 15 i 16 maja  2017 r. odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa i profilaktyki- w tym bezpiecznego poruszania się na przejściach dla pieszych.

Zajęcia były prowadzone przez funkcjonariuszy  Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Policji Miejskiej w Gliwicach: st.sierż. Marcina Rydla oraz sierż. Jakuba Kulpińskiego. Po przypomnieniu  zasad bezpiecznego poruszania się  na drogach dzieci wspólnie z personelem  poszły na skrzyżowanie  z sygnalizacją świetlną przy ul. Rybnickiej w okolicach sklepu Leclerc. Mogły tam bezpośrednio obserwować  kierowanie ruchem  drogowym prze funkcjonariusza  Policji st.sierż. Marcina Rydla , a następnie  pod nadzorem policjantów  i personelu  przechodzić na pasach. 
Końcowym akcentem zajęć było podsumowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa na ulicach. Nasze przedszkolaki  część teoretyczną zdały  z tego obszaru celująco , nawet dzieci z grupy maluszków  wiedziały że przechodzimy tylko na zielonym świetle  i na pasach. 
Tego typu zajęcia  są dla dzieci bardzo ważne , bo uczą  ich zasad i reguł , które stosowane w praktyce będą  dla nich gwarantem  bezpieczeństwa. Nasze przedszkolaki  coraz częściej używają stwierdzenia  "Policjant - przyjacielem dzieci".

W imieniu dzieci  i personelu składamy wyrazy szacunku dla funkcjonariuszy  prowadzących zajęcia. 

                                                           Opracowanie : Renata Kluska, Mariola Jugowiec.
                                                           Zamieściła na stronie: Grażyna Ryba 
                                                             

           
CZARY MARY......

DZISIAJ TJ.11.05.2017 R. DO NASZEGO PRZEDSZKOLA ZAWITAŁ "CZARODZIEJ", A ŚCIŚLEJ MÓWIĄC ILUZJONISTA. JAK PRZYSTAŁO NA TAKĄ POSTAĆ ZACZAROWAŁ DZIECI I PANIE. WSZYSCY W SKUPIENIU PRZYGLĄDALI SIĘ JEGO SZTUCZKOM. DZIĘKI NIEMU NIKOLA PRZECINAŁA SZNURKI PALCAMI, A BARTEK WYCIĄGAŁ PIENIĄDZE Z UST I NIE TYLKO. SENSACJĄ BYŁ RÓWNIEŻ WYSTĘP ILUZJONISTY Z PANIĄ KRYSIĄ. PARA TA ZA POMOCĄ MAGICZNYCH SZTUCZEK ZACZAROWAŁA STOLIK, KTÓRY NICZYM LATAJĄCY DYWAN KRĄŻYŁ PO PRZEDSZKOLU.

                                                                        


Dnia 10.05.2017r. odwiedzili nas ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

Panowie Stefan Żeromski oraz Marcin Guś spotkali się z dziećmi, aby porozmawiać o bezpiecznym wypoczynku nad wodą. Dzieci miały okazję zobaczyć podstawowy sprzęt ratowniczy,przypomnieli także alarmowe numery telefonu w razie niebezpieczeństwa , które nasi milusińscy powinni znać. 

                                                                              Opracowała i zamieściła: Grażyna Ryba 


W dniu 09.05.2017 r. zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne w ramach Dnia Unii Europejskiej.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez dwie nauczycielki , które prowadziły je w dwóch grupach: młodszych przez Panią Annę Gibas ,  starszych przez Grażynę Rybę. 
W grupach młodszych dzieci poznały niektóre kraje Unii Europejskiej, wraz z nauczycielką wyruszyły na wycieczkę przez Niemcy do Danii. Zaśpiewały piosenkę po niemiecku"Guten Tag", uczyły się niektórych słówek w tym języku. W Danii poznały baśnie J. Ch. Andersena a na koniec miały okazję budować z klocków LEGO , zakończyły swoją podróż piosenką o Danii.
W grupach starszych dzieci miały możliwość zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi Unii Europejskiej (wyjaśnienie pojęcia "Unia Europejska",flaga, waluta, ,państwa członkowskie) .Na koniec stworzyły plakat "Wspólna Europa".

                                                                                   Opracowała i zamieściła : Grażyna Ryba 
     

W dniach 08,09. 05. 2017 r. w ramach realizacji programu dotyczącego Bezpieczeństwa i Profilaktyki  dla dzieci z naszego  Zespołu przedszkolnego odbyły się zajęcia praktyczne z przestrzegania zasad ruchu drogowego.   

Część teoretyczna odbyła się  w obu placówkach , natomiast  część praktyczna była realizowana  w Miasteczku Ruchu Drogowego w Zespole Szkół Samochodowych. Zajęcia były prowadzone przez  funkcjonariuszy  Wydziału Ruchu Drogowego  Komendy Policji w Gliwicach: sierżanta Marcina Rydla oraz sierżant Agnieszkę Kubasik. 
Po zakończeniu pierwszej części  dzieci wspólnie z personelem placówki  i funkcjonariuszami policji przeszli do "miasteczka". Na jego terenie  dzieci poznały sygnalizację świetlną , zasady  prawidłowego przejścia na pasach i rondzie. 
Tego typu zajęcia były dla  naszych przedszkolaków bardzo atrakcyjne i aktywizowały ich kreatywność , zwłaszcza zabawy dydaktyczne w miasteczku. 
Na pozytywną uwagę zasługuje fakt że poziom wiadomości i umiejętności dzieci z obszaru bezpieczeństwa i profilaktyki jest coraz większy i jesteśmy przekonane że będzie to miało  pozytywne efekty w przyszłości. 

                                                                              Opracowanie: Renata Kluska, Mariola Jugowiec
                                                                              Zamieściła na stronie: Grażyna Ryba   Między przedszkolny Festyn  Osiedlowy w Gimnazjum nr 4 im.Józefa Pukowca w Gliwicach.

Dnia 6 maja 2017 r. w sobotę odbył się festyn osiedlowy w którym brały również udział dzieci z naszego przedszkola. Dzieci z grup "Niedźwiadków  " oraz "Muchomorów  " zaprezentowały na scenie program artystyczny uświetniając zabawę na szczytny cel jakim było wspieranie chorych na nowotwór oraz udział w akcji  "Daj włos".Grupa "Niedźwiadki" pod opieką wychowawczyni Pani Anny Gibas wystąpiła z układem choreograficznym do utworu Piotra Czajkowskiego Walc kwiatów, natomiast dzieci z grupy "Muchomorków" przygotowywane przez Panią Annę Kulczynę zaśpiewały piosenkę Mała strojnisia. Występy dzieci zostały nagrodzone brawami zachwyconych rodziców oraz zgromadzonej publiczności. 

                                                                                   Opracowała i zamieściła  : Grażyna Ryba                     
WSZĘDZIE JEST MUZYKA

27.04.17 R. TJ. CZWARTEK DO NASZEGO PRZEDSZKOLA ZAWITAŁ GOŚĆ, KTÓRY ZAPOZNAŁ DZIECI Z RÓŻNYMI INSTRUMENTAMI. DZIĘKI CIEKAWEJ PREZENTACJI DZIECI MIAŁY OKAZJĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z TAKIMI INSTRUMENTAMI JAK: DJEMBLE, CONGA, BONGOSY. NAUCZYŁY SIĘ AFRYKAŃSKIEJ PIOSENKI A TAKŻE GRAŁY NA EGZOTYCZNYCH INSTRUMENTACH.
           
                                                                                    
     

                   
WYJŚCIE DO BIBLIOTEKI 20.04.17 R.


DNIA 20 KWIETNIA DZIECI Z GRUPY NIEDŹWIADKÓW ODWIEDZIŁY PO RAZ KOLEJNY PANIĄ AGNIESZKĘ Z BIBLIOTEKI. TYM RAZEM DOWIEDZIAŁY SIĘ BARDZO DUŻO NA TEMAT PTAKÓW. WYKONAŁY PRACĘ PLASTYCZNĄ PRZEDSTAWIAJĄCĄ ETAPY ROZWOJU KURY.
                                      
                                                                                             

                                     


                                                                                       W dniu 25. 04. 2017 r. w ramach realizacji programu "Bezpieczeństwa i Profilaktyki już od przedszkola" odbyły się zajęcia edukacyjne z Panią Joanną Piórkowską - mediatorem sądowym.

Zajęcia adresowane były dla dzieci z dwóch najstarszych grup wiekowych.
Celem zajęć  było porozumiewanie się  bez przemocy  i rozwiązywanie konfliktów w sposób pokojowy. Na wstępie zajęć dzieci zapoznały się  z treścią bajki Aleksandra Fredry "Paweł 
i Gaweł".Po obejrzeniu bajki , mediator zadała dzieciom pytania typu: 
- w jaki sposób można rozwiązywać  trudne sytuacje?
-co należy zrobić  by wyeliminować negatywne emocje  powstałe podczas konfliktu?

W drugiej części zajęć prowadząca wykorzystała  metody aktywizujące kreatywność dzieci  
w wirtualnych podróżach do trzech krain.
I Krainy radości;
II Krainy smutku;
III Krainy  pokoju i harmonii.

Na koniec dzieci wysłuchały wiersza o "Ciepłym" i " Puszystym"ich przesłaniem było eliminowanie niegrzecznych i obraźliwych zachowań w stosunku do rówieśników oraz sposobów przekazywania pozytywnych emocji. Prowadząca wspólnie z dziećmi zaproponowała zorganizowanie w salach zajęć kącików zgody , w których antagoniści rozwiążą swoje problemy w sposób pokojowy. 
Nasze przedszkolaki  miały po raz pierwszy  zajęcia z mediatorem sądowym i wszyscy uczestnicy spotkania , zarówno dzieci jaki  personel są pod  dużym wrażeniem profesjonalizmu i fachowości prowadzącej.

Mamy nadzieję , że pojawiające się konflikty wśród przedszkolaków będą coraz częściej  rozwiązywane w drodze mediacji  bez użycia przemocy i agresji. 


                                                                               Opracowanie: Renata Kluska, Mariola Jugowiec. 
                                                                               Zamieściła na stronie: Grażyna Ryba
"O Ziemię dbamy, bo ją kochamy"

                          W dniu 24.04.2017 r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Ziemi. 
"Chronić przyrodę , oszczędzać wodę, dokarmiać ptaki , dbać o zwierzaki , kwiaty hodować, drzewa szanować i nigdy nie śmiecić" - przyrzekali przedszkolacy. Zgodnie z tą maksymą  wszystkie dzieci wraz z wychowawczyniami wyruszyły w teren , celem zadbania o nasze środowisko. Dzieci zaopatrzone w rękawiczki i worki  aktywnie zabrały się do zbierania różnego rodzaju odpadów. 
To był bardzo aktywny i pożyteczny dzień.

                                                                                    Opracowała i zamieściła : Grażyna Ryba


Dnia 11,12.04.2017 r. w ZPM Nr 2 w Gliwicach , w ramach realizacji  programu "Bezpieczeństwa i Profilaktyki już od przedszkola" zostały przeprowadzone zajęcia przez funkcjonariuszy  z III Komisariatu Policji w Gliwicach, sierż. Mateusza Piórkowskiego, asp.szt.Mirosława Trojanowskiego oraz sierż. Ariela Grodonia.

Tematem przewodnim  był wstęp do zajęć  praktycznych z ruchu drogowego. 

Celem było zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami znaków drogowych jakie poznają  na poziomie edukacji przedszkolnej. Na wstępie przedszkolaki  obejrzały prezentację multimedialną z różnymi rodzajami znaków drogowych  i funkcją jaką spełniają. Następnym etapem  była praca plastyczna  w zespołach wiekowych. Dzieci z młodszych grup malowały znaki drogowe, zadaniem dzieci z grup 5-6 letnich było wykonanie makiety miasta z odpowiednio oznakowanymi trasami  komunikacyjnymi. Po tym etapie każda z grup a właściwie jej liderzy  prezentowali  prace na forum  pozostałych grup. Końcowym akcentem było podsumowanie wiedzy za pomocą quizu. 

Dzieci z niecierpliwością czekają na te zajęcia a ich zadowolone i uśmiechnięte buzie  są przykładem na to że włączenie funkcjonariuszy  Policji do wspólnej realizacji  programu było strzałem w dziesiątkę. 
                                                                                Opracowanie: Renata Kluska, Mariola Jugowiec. 
                                                                                Zamieściła na stronie: Grażyna Ryba


      


W dniach 04,05.04.2017 r. od godz.9.30 na terenie ZPM Nr 2 odbyły się cykliczne zajęcia dotyczące bezpieczeństwa i profilaktyki dla przedszkolaków z naszego zespołu.


Tematyka zajęć dotyczyła konstruowania Mini Kodeksu : "Jestem bezpieczny: w domu, w przedszkolu i na podwórku."

Na uwagę zasługuje  bardzo duże zainteresowanie  dzieci oraz stosowanie metod aktywizujących  w każdej grupie wiekowej. 

Jesteśmy przekonani że dzięki realizacji programu autorskiego : Pani Renaty Kluska i Pani Marioli Jugowiec pt: "Program bezpieczeństwa i profilaktyki Zespołu Przedszkoli Miejskich Nr 2 w Gliwicach" nasze przedszkolaki będą bezpieczne w życiu "codziennym" i będą posiadały umiejętność radzenia  sobie w sytuacjach trudnych. 

Pragniemy wyrazić uznanie za profesjonalizm policjantów z III Komisariatu Policji w Gliwicach prowadzących ten blok tematyczny: 
sierż: P. Mateusza Piórkowskiego i asp. sztab. P.Mirosława Trojanowskiego. 

                                                                           Opracowanie : Renata Kluska,Mariola Jugowiec 
                                                                           Zamieściła na stronie: Grażyna Ryba

Wycieczka do Ale Gry w Gliwicach.

W dniu 28.03.2017 r. dzieci z grupy "Żabki" oraz "Jagódki" wybrały się na wycieczkę do sali zabaw przy ul.Chorzowskiej w Gliwicach. Czas upłynął im bardzo szybko na zabawach w dużym basenie z kulkami, huśtawkach, tunelach i innych atrakcjach znajdujących się w Ale Grze .

                                                                                             Opracowała i zamieściła : Grażyna RybaProgram bezpieczeństwa profilaktyki Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 2 w Gliwicach.

Na początku roku 2016/2017  w Zespole Przedszkoli Miejskich nr 2 w Gliwicach wdrożono do realizacji program autorski  adresowany do dzieci z zespołu . Realizatorami programu  są nauczyciele zatrudnieni w ZPM nr 2 i funkcjonariusze Wydziału Prewencji  oraz dzielnicowi z Komisariatu Policji III w Gliwicach, przy współpracy  z Wydziałem Ruchu Drogowego. Autorkami programu są : dyrektor zespołu Pani Mariola Jugowiec oraz wicedyrektor Pani Renata Kluska.

                                                                         Opracowanie: Renata Kluska, Mariola Jugowiec
                                                                                Zamieściła na stronie: Grażyna Ryba 

         
Głównymi celami programu są: 

 1. Zrozumienie  potrzeby bezpieczeństwa  jako celu nadrzędnego;
 2. Stosowanie w życiu codziennym  zasad bezpieczeństwa  w stosunku do siebie i innych;
 3. zapobieganie sytuacjom  niebezpiecznym, doskonalenie działań  profilaktycznych  we wszystkich jego wymiarach;
 4. wykształcenie u dzieci  świadomej umiejętności  skutecznego  radzenia sobie w sytuacji  trudnych i tych z pogranicza  zagrożenia;
 5. zapobieganie agresji czynnej  i słownej wśród przedszkolaków.

   

Witaj Wiosno 

W dniu 20.03.2017r. dzieci brały udział w pożegnaniu Marzanny -zimowej panny. Wszystkie dzieci bardzo chętnie żegnały Marzannę i witały z radością Panią Wiosnę. Odgadywały odgłosy zwiastujące wiosnę oraz śpiewały piosenki o tematyce wiosennej.

                                                                                        Opracowała i zamieściła: Grażyna Ryba
Zajęcia edukacyjne w Mini Komisariacie w Gliwicach .

07.03.2017r.


Dzieci z grupy"Jagódki" wraz z wychowawczynią wybrały się do mini komisariatu przy ul.Pszczyńskiej 20  na zajęcia edukacyjne w ramach bloku  teoretycznego  i praktycznego realizowanego przez  asp. sztab. Katarzynę Wosik , asp. sztab. Anetę Sokalla.

                                                                                     Opracowała i zamieściła: Grażyna RybaBYŁA SOBIE ŻABKA MAŁA......


DZIECI Z GRUPY "NIEDŹWIADKÓW" KOLEJNY RAZ ODWIEDZIŁY W BIBLIOTECE PANIĄ AGNIESZKĘ . TYM RAZEM PRÓBOWALIŚMY ODCZAROWAĆ WIOSNĘ I W ZWIĄZKU Z TYM ZAPOZNALIŚMY SIĘ Z ETAPAMI ROZWOJU ŻABY. DZIECI POZNAŁY POSZCZEGÓLNE ETAPY ROZWOJU TEGO PŁAZA. DOWIEDZIAŁY SIĘ MIĘDZY INNYMI CO TO JEST SKRZEK I KIJANKA.


                                                                                                 
Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem -wycieczka edukacyjna.

W dniu 22. 02. 2017r. dzieci z grupy "Jagódki" wraz z wychowawczynią wybrały się na wycieczkę do pobliskiej szkoły podstawowej przy ulicy Kilińskiego . Dzieci tworzyły tort dla Kubusia Puchatka , brały udział w zabawach ruchowych w świetlicy oraz degustowały wafelki z miodem. Wszystkim dzieciom  pobyt w szkole bardzo się podobał. 


                                                                    Opracowała i zamieściła: Grażyna Ryba
UWAGA POLICJA !!!!!

21.02.2017 TJ. WE WTOREK NASZE PRZEDSZKOLE ODWIEDZILI PANOWIE POLICJANCI. GOŚCIE PRZYBLIŻYLI DZIECIOM ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE W DOMU I PRZEDSZKOLU. POLICJANCI ZAPREZENTOWALI DZIECIOM WIELE REKWIZYTÓW JAKIE UŻYWAJĄ W SWOJEJ PRACY. PRZEDSZKOLAKI Z WIELKIM ZAINTERESOWANIEM SŁUCHAŁY NASZYCH GOŚCI.

                                                                                      

Piękne bale w karnawale.

W dniu 13.02.2017 r. odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Na bal przybyły dzieci z wszystkich grup, wychowawczynie oraz tajemniczy pirat , który prowadził zabawę.
Wszyscy świetnie się bawili. Z niecierpliwością czekamy na kolejny bal za rok.

                                                                                       Opracowała i zamieściła : Grażyna Ryba

                               
Eksperymenty w przedszkolu.

W dniu 10. 02. 2017r. odbyły się w grupach "żabek " i "niedźwiadków" ciekawe eksperymenty przy udziale pracowników z Instytutu  Inżynierii Materiałów Polimerowych  i Barwników w Gliwicach.
Dzieci brały udział w badaniach  naukowych dotyczących  bezpiecznych opakowań.

                                                                                          Opracowała i zamieściła: Grażyna Ryba


Grupa "Żabki"
Grupa "Niedźwiadki"     Przedstawienie teatralne w naszym przedszkolu.

Dnia 09.02.2017 roku zagościło w naszym przedszkolu Studio Małych Form "Sztuka" z Trzebini.
Aktorki przyjechały do naszego przedszkola z pięknym przedstawieniem bajki pt: "Królowa Śniegu"
Przedstawienie bardzo się podobało, dzieci uważnie słuchały i oglądały bajkę z dużym zaciekawieniem. Aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu jako aktorzy.

                                                                                          Opracowała i zamieściła: Grażyna Ryba

      
 
                                            Biblioteka grupy " Niedźwiadków"

Dzieci z grupy "Niedźwiadków" były z wizytą w bibliotece 2 lutego. Pani bibliotekarka przygotowała nam zajęcie o Eskimosach. Dzieci przyswoiły sobie wiele ciekawostek o Grenlandii, Eskimosach i zwierzętach tam żyjących. Następnie dzieci wykonały prace plastyczną , każde dziecko z gotowych elementów stworzyło własnego lisa polarnego, którego zabrało ze sobą do domu.

                                                                                                "Dzień Babci i Dziadka"

W dniu 01 .02. 2017 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie "Muchomorków" gdzie wychowawczynią jest Pani Ania Kulczyna. Goście tłumnie przybyli na uroczystość aby podziwiać występy artystyczne swoich ukochanych wnuków i wnuczek. 
Występ wszystkim się podobał oraz prezenty zrobione przez dzieci dla szanownych gości.Po występie był czas na chwilę spędzoną z dziadkami przy kawie i ciasteczkach. 

Kochanych dziadków i babcie zapraszamy za rok. 

                                                                                                 Opracowała i zamieściła: Grażyna Ryba

                     " Niechaj Dziadzio z Babunią tak nam długo żyją..."

11.01.2017r. swój program artystyczny zaprezentowały dla swoich gości dzieci z grupy "Żabki" i "Jagódki". Wzruszone Babcie i Dziadkowie po akademii zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

                                                                                               Opracowała i zamieściła: Anna Gibas                                                                                                                                                                                                            DOM POMOCY SPOŁECZNEJ 

                                     Dzieci z grupy 4-latków odwiedziły dzisiaj ( 10.01.17) pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej "Nasz Dom" w Gliwicach przy ul. Derkacza 10. Dzieci przygotowały dla mieszkańców program artystyczny oraz prezenty w postaci własnoręcznie wykonanych aniołków. Czas spędzony w DPS wypełniony był ogromem dobrych i wzruszających emocji.

                                                                                                   

                                                                                                                                                                                                                                     DZIEŃ BABCI

Dzieci z grupy 4- latków wystąpiły na uroczystej akademii z programem artystycznym dla swoich Babć i Dziadków. Po występach dzieci zaprosiły swoich gości na słodki poczęstunek.

                                                                                          

                                                                                                                                                                                                                                    BASEN

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczą w zajęciach, które odbywają się w Gliwicach przy ul. Jasnej. Jest to czas spędzony pod opieką wykwalifikowanej  kadry, która ma na celu nauczyć dzieci pływać. Alternatywą tych zajęć jest czas spędzony na suchym basenie, albo na dziecięcej siłowni.

                                                                                                                                                        
                                                                                                                                                                                                              WIZYTA W BIBLIOTECE 
Dzieci z grupy "Jagódki" odwiedziły bibliotekę przy ul. Piastowskiej. Pani bibliotekarka zaprosiła dzieci na ciekawe zajęcie o Chinach.
                                                                                                


                                                                                                 


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               " A gdy zapłonie gwiazdka w błękitnej dalekości, będziemy z sobą dzielić opłatek,                chleb miłości..."                                                                                                                                             W DNIU 21.12.2016 WSZYSTKIE GRUPY OBCHODZIŁY PRZEDSZKOLNĄ WIGILIĘ. NAJPIERW  PANI JOLA WYSTĄPIŁA Z PROGRAMEM ARTYSTYCZNYM  O TEMATYCE BOŻONARODZENIOWEJ. POTEM KAŻDA GRUPA W SWOJEJ SALI STROIŁA ŚWIĄTECZNIE STOŁY , ŚPIEWAŁA KOLĘDY, SPOŻYWAŁA POSIŁEK WIGILIJNY, A NA KONIEC DZIECI DOSTAŁY PREZENTY OD "ANIOŁKA". DZIEŃ BYŁ PEŁEN RADOŚCI I DOBRYCH EMOCJI.

                                                                                            

                                           " DZISIAJ W BETLEJEM WESOŁA NOWINA...."                               W DNIU 20.12.2016 DZIECI Z GRUPY PANI JOLI ZUBALA WYSTĄPIŁY PRZED RODZICAMI Z PROGRAMEM ARTYSTYCZNYM PRZYGOTOWANYM Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

                                                                                                   

                                                               W DNIU 15.12.2016 DZIECI Z GRUPY PANI ANNY GIBAS BYŁY Z KOLEJNĄ WIZYTĄ W BIBLIOTECE. TYM RAZEM PANI AGNIESZKA PRZYGOTOWAŁA ZAJĘCIE DOTYCZĄCE BARBÓRKI. DZIECI MIAŁY OKAZJĘ POZNAĆ LEGENDĘ O SKARBNIKU, NAUCZYŁY SIĘ KILKU SŁÓW W GWARZE ŚLĄSKIEJ A NA KONIEC WYKONAŁY PRACE PLASTYCZNĄ.

                                                                                              

                                                                                             Pani Anna Kulczyna wraz ze swoimi dziećmi odwiedziła Gimnazjum Nr 4 w Gliwicach, gdzie dzieci wysłuchały świątecznej opowieści o worku z prezentami. Czas umiliły zabawy jakie przygotowały dla dzieci uczennice z w/w szkoły.

                                                                                                

                       "ZAPRASZAMY MIKOŁAJU USIĄDŹ RAZEM Z NAMI...."
      Dnia 06.12.16 r. nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Dzieci serdecznie przywitały tak miłego gościa. Przedszkolaki śpiewały piosenki i odpowiadały na ciekawe pytania gościa. Czas umiliły dzieciom wspólne zabawy z Mikołajem i oczywiście prezenty, które gość wręczył każdemu dziecku.

                                                                                             Wizyta gości z kopalni Sośnica w Gliwicach w naszym przedszkolu.

W dniu 05.12.2016 r. odwiedzili nas  goście - górnicy , którzy bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy , pokazywali dzieciom różne niezbędne urządzenia  potrzebne w pracy. Dzieci słuchały i oglądały  z ogromnym zaciekawieniem. W podzięce za wspaniałe spotkanie  dzieci zaśpiewały i zatańczyły górnikom piosenki . Od górników dzieci otrzymały pyszną czekoladę. 

                                                                                    Opracowała i zamieściła: Grażyna Ryba 

WYCIECZKA DO KINA

DZIECI Z NASZEGO PRZEDSZKOLA MIAŁY OKAZJĘ OBEJRZEĆ WESOŁY I BARWNY FILM PT. " TROLLE". WYCIECZKĘ UATRAKCYJNIŁ FAKT, IŻ PRZESTRZEŃ NA TERENIE FORUM PRZYSTROJONA JUŻ BYŁA W ŚWIĄTECZNE DEKORACJE. DZIECI PEŁNE POZYTYWNYCH WRAŻEŃ WRÓCIŁY DO PRZEDSZKOLA.

                                                                                              


                                                      

WIZYTA W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ PRZY UL. PIASTOWSKIEJ 3

DZIECI Z GRUPY "ŻABKI" UCZESTNICZYŁY W ZAJĘCIU PT. " GUTEN TAG DEUTSCHLAND" CZYLI TWÓRCZE POZNAWANIE NIEMIECKICH MAREK SAMOCHODÓW ORAZ ZAMKÓW W BAWARII W FORMIE ZABAWY I ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH.

                                                                           


                                                                              
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzieci z naszego przedszkola obchodziły dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w naszej placówce od rana panował wesoły nastrój. Dzieci wraz ze swoimi maskotkami uczestniczyły w zabawach, konkursach i tańcach. Przedszkolacy zostali obdarowani słodkimi upominkami a także zabawką  " Gwizdkiem maskotką" za udział w konkursach. Zabawki podarowała dzieciom mama Natalki Szostakowskiej z grupy 4- latków.Za prezenty serdecznie dziękujemy.

                                                                                        


 DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM

" Czytanie dzieciom to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

Wiesława Szymborska

            Dzieci z grupy "Niedźwiadki" nie trzeba przekonywać jak bardzo wartościowe jest czytanie książek, dlatego tym chętniej odwiedzają panią Agnieszkę z biblioteki przy ul. Junaków 4.

                                                                                          


ZŁOTA RYBKA

Dnia 27.10.16 tj. w czwartek dzieci z naszego przedszkola miały okazję obejrzeć bajkę pt. " Złota rybka". Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Brały również interaktywny udział w przedstawieniu, gdyż aktorzy zachęcali ich do śpiewania piosenek "łowienia ryb" itd.

                                                       

ROBIMY SAŁATKĘ

Dzieci z grupy " Jagódki" postanowiły wykorzystać zdobytą wiedzę na temat warzyw i wykonały wraz ze swoją panią sałatkę warzywną. Dzieci kroiły poszczególne warzywa i mieszały z majonezem. Potem każdy przedszkolak kosztował wspólną potrawę. Zdrową i pyszną sałatką dzieci poczęstowały również cały personel przedszkolny.

                                                                             


"UŚMIECH TO BODAJ NAJKRÓTSZA DROGA DO DRUGIEGO CZŁOWIEKA".
Słowa, które wypowiedział Henry Sake były inspiracją dla dzieci z naszego przedszkola. W piątek 7.10.2016 wszystkie dzieci przeszły barwnym korowodem po najbliższej okolicy. Rozdawały uśmiechnięte słoneczka wszystkim napotkanym mieszkańcom. Akcja dzieci spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony okolicznych mieszkańców, którzy dziękowali dzieciom i życzyli wszystkiego dobrego. Po powrocie do przedszkola dzieci brały udział w zabawach i konkursach nagradzanych słodkim akcentem.

                                                           
Spotkanie z Policjantami 

04.10.2016 roku.

W tym dniu przyjechali do naszego przedszkola  Policjanci z Wydziału  Ruchu Drogowego  Komendy Policji w Gliwicach. Dzieci podczas spotkania  miały możliwość  wejścia do  samochodu służbowego  policjantów oraz zostali  pouczeni o podstawowych zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię w wyznaczonych do tego celu miejscach. Policjanci nie zapomnieli  o dzieciach i wręczyli  im nagrody za aktywny udział. 

                                             Opracowała i zamieściła: Grażyna Ryba 


Grupa "Żabki"


Grupa "Niedźwiadki"


Grupa "Muchomory"


Grupa "Jagódki"


NASZE MALUSZKIAdaptacja dzieci w przedszkolu trwa niekiedy bardzo długo. Całe szczęście, że nasze maluszki pod troskliwym okiem pani wychowawczyni Małgosi i pani Marysi mają ten trudny okres już za sobą. Biorą już udział w pierwszych zajęciach dydaktycznych, chętnie spożywają posiłki, a co najważniejsze nawiązują pierwsze przyjaźnie.
                                                                       

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
16.09.2016
Dzieci z naszego przedszkola przeszły uliczkami osiedla w barwnym korowodzie. Każde dziecko miało piękny "balonowy bukiet" przygotowany przez rodziców i panie z przedszkola.Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc.